Superliga pe scena Africii: cine sunt jucătorii convocați și singurul antrenor român de la turneu
Cupa Africii a fost mereu sinonimă cu spectacolul pur și poveștile care depășesc granițele fotbalului. Ediția care debutează în acest an și se va încheia în 2026 nu face excepție. Superliga are reprezentanți importanți pe teren, iar pe una dintre băncile tehnice se află chiar un antrenor român.
Ngezana, față în față cu starurile Africii
Grupa B aduce în prim-plan dueluri de gală între Egipt, Africa de Sud, Angola și Zimbabwe. Superliga este reprezentată aici de Siyabonga Ngezana, fundașul central al celor de la FCSB.
Cu șapte selecții la naționala Africii de Sud, Ngezana are șansa de a-l înfrunta direct pe Mohamed Salah, simbolul Egiptului și vedeta lui Liverpool. Până la acel posibil duel, sud-africanii debutează luni seară împotriva Angolei, într-un meci extrem de important pentru calculele grupei.
Pe banca statului Zimbabwe se află singurul antrenor român de la Cupa Africii, Mario Marinică. Fost tehnician la Rapid, Marinică nu este la prima experiență africană, în 2021 a dus Malawi până în optimile de final, confirmând reputația construită pe continent.
Nigeria, favorita grupei, față în față cu jucători din Superligă
Grupa C este dominată pe hârtie de Nigeria, una dintre principalele pretendente la trofeu. Super Vulturii lui Victor Osimhen pornesc ca mari favoriți, însă vor avea în față și fotbaliști care evoluează în Superligă.
Uganda a inclus în lot doi jucători din campionatul României, Elio Capradossi (U Cluj) și Baba Alhassan (FCSB), acesta din urmă debutând chiar în acest an pentru naționala ugandeză.
Uganda își începe aventura cu un test dificil contra Tunisiei, o echipă recunoscută pentru organizarea defensivă și experiența la turneele finale.
Superliga, prezentă pe mai multe fronturi
O misiune complicată îi așteaptă și pe David Kiki (FCSB) și Yohan Roche (Petrolul), convocați la naționala Beninului. Aceștia se află într-o grupă extrem de dură, alături de Senegal, RD Congo și Botswana. Beninul debutează marți după-amiază contra congolezilor, într-un meci care poate decide rapid șansele de calificare.
Dinamo are și ea un reprezentant la turneul final. Devis Epassy, portarul titular al „câinilor roșii”, care va apăra culorile Camerunului în confruntările cu Coasta de Fildeș, Mozambic și Gabon.
Nu în ultimul rând, FC Argeș trimite un jucător la Cupa Africii prin Esteban Orozco, internațional al Guineei Ecuatoriale. Cu 41 de selecții și un gol marcat pentru națională, Orozco va evolua într-o grupă extrem de competitivă, alături de Algeria, Burkina Faso și Sudan.
