Start și în Canada și Statele Unite
După startul de joi din Mexic, turneul final din America de Nord continuă în celelalte două țări gazdă în ziua a doua. Mai întâi, avem primul meci din Canada, la Toronto, unde echipa frunzei de arțar dă peste Bosnia și Herțegovina, cea care a lăsat acasă Italia. Apoi, spre dimineață, Statele Unite debutează în California, împotriva Paraguayului.
CANADA - BOSNIA ȘI HERȚEGOVINA, vineri, 22:00
Canada e pentru a treia oară la un turneu final global, iar acum speră să se descurce mult mai bine decât în precedentele două ocazii, în care a pierdut toate meciurile disputate. Echipa condusă de americanul Jesse Marsch are o grupă aparent abordabilă, dar e important să înceapă bine, măcar cu un egal, contra Bosniei și Herțegovinei, joi, la Toronto, înainte să se mute la Vancouver, pentru următoarele două jocuri. Înaintea competiției, Canada a jucat amicale cu Uzbekistan și Irlanda și n-a pierdut. S-a impus cu 2-0 în primul joc și a făcut 1-1 în al doilea.
Alphonso Davies rămâne cel mai important jucător din lotul echipei frunzei de arțar, dar jucătorul lui Bayern e incert în acest moment. Indisponibil e și Moise Bombito, fundașul lui Nice, în timp ce Ismael Kone de la Sassuolo nu era nici el la 100%. Din motive medicale, și Marcelo Flores a ratat lotul. De asemenea, la capitolul absenți îi putem aminti și pe Kamal Miller, Sam Adekugbe, Junior Hoilett și Jacen Russell-Rowe. Sunt însă prezenți Jonathan David, Cyle Larin, Stephen Eustaquio, Liam Millar, Jonathan Osorio, Natha Saliba, Niko Sigur, Derek Cornelius și Luc de Fougerolles.
Bosnia și Herțegovina revine la cea mai importantă competiție globală, după ce a mai fost și în 2014, când n-a trecut de grupe, după ce victoria cu Iran a fost insuficientă, în urma înfrângerilor cu Argentina și Nigeria. Acum, a produs o surpriză majoră în calificări, eliminând Italia în una din finalele barajelor din martie. Acum, înainte de întrecere, a remizat în amicalele cu Macedonia de Nord (0-0) și Panama (1-1), ultimul disputat chiar în America de Nord, la St. Louis, Missouri.
În afara lui Jusuf Gazibegovic, Adrian Leon Barisic, Amer Gojak și Haris Hajradinovic, nu există absenți notabili în lotul lui Sergej Barbarez, acolo unde sunt prezenți Dzeko, Demirovic, Tabakovic, Tahirovic, Gigovic, Memic, Hadziahmetovic, Alajbegovic, Bajraktarevic, Hadzikadunovic, Muharemovic, Kolasinac, Amar Dedic, Vasilj, dar și Jovo Lukic, golgheterul sezonului recent încheiat din Superliga. Dintre oameni convocați, doar Tabakovic are ceva probleme înainte de start.
Echipele probabile:
Canada: Crepeau - A. Johnston, De Fougerolles, Cornelius, Laryea - Buchanan, Eustaquio, I. Kone, L. Millar - J. David, Larin.
Bosnia și Herțegovina: Vasilj - Dedic, Muharemovic, Katic, Kolasinac - Bajraktarevic, Hadziahmetovic, Tahirovic, Alajbegovic - Demirovic, Dzeko.
STATELE UNITE - PARAGUAY, sâmbătă, 04:00
Asemeni Canadei, echipa Statelor Unite are o grupă din care se poate califica. O idee ne putem face odată cu primul meci, în care dă peste Paraguay. După înfrângerile clar din martie, cu Belgia (2-5) și Portugalia (0-2), naționala lui Mauricio Pochettino s-a comportat decent înaintea turneului, câștigând cu 3-2 contra Senegalului și pierzând la limită, 1-2, cu Germania.
Pochettino a surprins înainte de întrecere, lăsându-l acasă pe Tanner Tessmann de la Lyon. E una dintre absențe, dar nu la fel de mare precum cea al ui Johnny Cardoso, mijlocașul lui Atletico ratând turneul din cauza unei accidentări la gleznă. Altfel, lotul arată în continuare decent, cu oameni precum Pulisci, Brenden Aaronson, Balogun, Tim Weah, Pepi, Tyler Adams, Gio Reyna, McKennie, Chris Richards, Antonee Robinson sau Alex Freeman. În poartă, Matt Freese pare că i-a luat locul mai experimentatului Matt Turner.
Paraguay revine la turneul final global după ce ultima dată a participat în 2010, când a atins cea mai bună performanță, sferturile de finală. În martie, Los Guaranies au câștigat un amical cu Grecia, dar au pierdut în cel cu Maroc. În această lună, n-au jucat decât cu Nicaragua, de care au trecut cu 4-0. A fost un joc de pregătire în care argentinianul Gustavo Alfaro a folosit 22 de jucători.
În lotul pentru această competiție se află câțiva oameni din Europa, precum Diego Gomez de la Brighton, Julio Enciso de la Strasbourg, Omar Alderete de la Sunderland sau Antonio Sanabria de la Cremonese. Majoritate vin însă din America de Sud, printre ei Gustavo Gomez și Ramon Sosa de la Palmeiras, Fabian Balbuena de la Gremio, Junior Alonso de la Atletico Mineiro, Damian Bobadilla de la Sau Paolo sau Gatito Fernandez de la Cerro Porteno. E prezent și Miguel Almiro, care joacă din nou la Atlanta United, după o perioadă bună la Newcastle. Nu sunt însă prezenți Blas Riveros de la Cerro Porteno, Mathias Villasanti de la Gremio și nici gemenii Oscar și Angel Romero, care joacă la Huracan, respectiv Boca Juniors.
Echipele probabile:
Statele Unite: Freese - A. Freeman, Ream, C. Richards - Dest, T. Adams, McKennie, A. Robinson - Pulisic, Tillman - Balogun.
Paraguay: G. Fernandez - J. Caceres, G. Gomez, Alderete, J. Alonso - D. Bobadilla, A. Cubas, D. Gomez - M. Almiron, A. Sanabria, Mauricio.


