Vrem finala Europeanului! Olanda - România, meciul care-i poate duce pe elevii lui Ion Marin la un pas de trofeu
de Levente Balint
Selecționata Under 19 a României a impresionat la turneul final organizat în țara noastră. Luni seara, într-o arenă din Giulești care este probabil să fie plină la ora meciului, tinerii ”tricolori” vor da de naționala Țărilor de Jos în duelul pentru accederea în premieră în finală.
România este considerată categoric ca echipa cu șansa a doua în această semifinală. Dar, artizanul tehnic al acestui traseu, selecționerul Ion Marin se bazează pe spiritul de grup al jucătorilor de sub comanda sa: ”Am căutat să creez un grup care să aibă un spirit de sacrificiu, un spirit de echipă”.

CE U19 2025 - Playoff
CALIFICARE DUPĂ O VICTORIE CATEGORICĂ
Tinerii ”tricolori” au scos șase puncte în grupă, cu trei mai puține decât marea favorită Spania. România a început cu un 2-1 dramatic în fața Muntenegrului, apoi a cedat cu un 1-3, după un joc destul de echilibrat în multe momente, în fața ibericilor. În duelul crucial de calificare, România a dispus clar de Danemarca (3-0).
Este interesant că România are numai trei victorii în ultimele șapte partide.
Ne putem aștepta la un meci deschis, dacă ne gândim că șase din ultimele opt jocuri ale reprezentativei române au avut ”Over 2,5 goluri”.
TRASEU EXCELENT PENTRU OLANDEZI
Țările de Jos au câștigat ”en fanfare” grupa. 3-0 cu Germania, 2-0 cu Norvegia și 4-2 cu Anglia au fost scorurile din serie, contra britanicilor olandezii conducând cu 3-0 deja din minutul 42.
”Portocala mecanică” are nouă meciuri la rând fără vreo înfrângere, serie în care a consemnat, la nivel oficial sau amical, opt victorii, respectiv un egal!
Olandezii au marcat minimum două goluri în opt din ultimele zece confruntări.
ATUURILE CELOR DOUĂ ECHIPE
România are în componență mulți jucători care evoluează ”afară”. Este de remarcat că mijlocașul Szimionas și atacantul Vermeșan, ambii de la Verona, au marcat câte un gol în grupă. Din jucătorii din campionatul intern, Barbu are două reușite în serie, el fiind deja unul din jucătorii de viitor ai Universității Craiova.
Dincolo, decarul Kees Smit (trei goluri în grupă) a evoluat deja la seniorii lui Alkmaar, iar extrema Zepiqueno Redmond, ”dublă” cu Anglia, a debutat la prima echipă a lui Feyenoord în această primăvară.
foto: www.sportpictures.eu