Bundesliga 16: prima etapă din 2026 aduce meciuri spectaculoase
de Levente Balint
EINTRACHT-DORTMUND: CONTRAST ÎNTRE CELE DOUĂ DEFENSIVE
Primul joc din 2026 opune formații care au încheiat cu stări diferite anul trecut. Eintracht încearcă să rămână în zona europeană, fiind acum pe 7, cu 25 de puncte. ”Vulturii” au fost activi la transferuri, cea mai importantă venire din această iarnă fiind cea a atacantului Ebnoutalib (22 de ani), cel care în 2025 a marcat de 12 ori pentru Elversberg, în Bundesliga 2.
Eintracht are reale probleme în apărare, fiind a doua defensivă slabă din elită, cu nu mai puțin de 30 de goluri încasate. ”Vulturii” au consemnat un 1-1 în ultimul meci, la Hamburg și au consemnat doar o victorie în ultimele șase jocuri oficiale (1-0, acasă cu Augsburg, în 13 decembrie). Este de notat că doar 13 din cele 25 de puncte ale lui Eintracht au venit de pe propriul teren. De asemenea, Frankfurt nu a înscis mai mult de un gol în niciuna din ultimele cinci dispute competitive jucate acasă.
Borussia a terminat 2025 cu un 2-0, acasă cu Monchengladbach și are doar un insucces suferit în ultimele nouă partide oficiale (0-1, acasă cu Bayer, în Cupa Germaniei, pe 2 decembrie). Reamintim, galben-negrii au doar un eșec în acest campionat, un 1-2 la FC Bayern, în 18 octombrie. În contrast cu gazdele de vineri, BVB are a doua defensivă din campionat, cu doar 12 goluri primite.
La finele lui octombrie BVB a învins la 11 metri în Cupă pe terenul lui Eintracht (1-1, în timpul de joc). Eintracht a trecut doar o dată de Dortmund în ultimele nouă dispute directe la nivel competitiv.
FREIBURG-HAMBURG: OASPEȚII, SINGURA FORMAȚIE FĂRĂ VICTORIE ÎN DEPLASARE
Freiburg a avut prestații fluctuante în toamnă și a intrat în 2026 de la jumătatea tabelei, echipa de la Pădurea Neagră fiind actualmente pe 9, cu 20 de puncte. ”Brazilienii din Breisgau” au învins în ultimul meci cu 4-3 la Wolfsburg și au numai un eșec în ultimele șapte partide cu caracter oficial. Freiburg are însă un parcurs solid acasă: în 2025/2026, echipa lui Julian Schuster are doar un eșec domestic, 1-3 cu Augsburg, în 23 august.
Freiburg este una din cele mai atractive formații din prima ligă germană, în medie în duelurile ei de Bundesliga marcându-se de 3,4/joc.
HSV este pe 13, cu 16 puncte, dar este destul de încrezătoare, având în vedere că are doar un insucces în ultimele patru runde. Team-ul lui Merlin Polzin are reale probleme ”afară”: cu două puncte externe, HSV este singura formație care încă nu a învins în deplasare în prezentul campionat. Hamburg are doar trei goluri înscrise ”afară”
Ultimul duel direct din Bundesliga a fost adjudecat în 2018 de Hamburg (1-0, acasă).
HEIDENHEIM-KOLN: AMBELE FORMAȚII VIN DUPĂ EȘECURI
Gazdele sunt mai departe pe loc retrogradabil, 17, cu numai 11 puncte, deși pe finalul lui 2025 au dat semne de revigorare. Heidenheim a încheiat anul cu două eșecuri la rând, precedate de două victorii. Roș-albaștrii au cea mai slabă apărare din Bundesliga, cu 34 de goluri primite. Jocurile lor sunt mereu ofertante: ultimele șase jocuri ale lui Heindenheim au avut toate ”Peste 2,5 goluri”.
Koln (loc 11, 16 puncte) are și ea două înfrângeri legate și a ajuns la șase partide consecutive fără vreo victorie. Disputele ”Țapilor” sunt echilibrate, fiecare din ultimele patru meciuri ale lor având ”1-2 goluri” la final. Echipa de lângă Rin are totuși motive de optimism, dacă luăm în calcul că jumătate din puncte (8) a venit din deplasare.
În ultimele dueluri directe din Bundesliga, în 2024: Koln-Heidenheim 1-1, respectiv Heidenheim-Koln 4-1.
ST. PAULI-LEIPZIG: ÎȘI OPRESC ”TAURII” TRASEUL MODEST?
La Hamburg va avea loc una dintre cele mai dezechilibrate partide din rundă, cel puțin la prima vedere. St. Pauli se chinuie să iasă din zona periculoasă (loc 16, 12 puncte). În replică, lipscanii sunt pe poziție de Champions League (4, cu 29 de puncte).
St. Pauli a încheiat 2025 cu un parcurs decent, având patru meciuri fără eșec. În ultima etapă, trupa lui Alexander Blessin a bifat un 0-0 la Mainz. Statistica ne indică un posibil scor la limită, având în vedere că șase din ultimele șapte jocuri oficiale ale lui St. Pauli au avut rezultate la o diferență de cel mult un gol.
După ce Leipzig a fost multă vreme pe locul 2, ”Taurii” au terminat modest anul trecut, cu două eșecuri: 1-3 la Union și tot 1-3, acasă cu Bayer. Numai două victorii are formația lui Ole Werner în ultimele cinci dispute competitive.
Leipzig a câștigat cu 4-2 și 2-0 în ultimele două dispute contra lui St. Pauli.
UNION-MAINZ: MECIURILE DE ACASĂ ALE BERLINEZILOR, SPECTACULOASE
Union are șanse să-și asigure un an liniștit, acum berlinezii fiind pe locul 8, cu 21 de puncte. Formația lui Steffen Baumgart are două victorii la rând: 3-1, acasă cu Leipzig și 1-0, la Koln. Asta, după ce Union pierduse în prealabil trei meciuri succesive. 12 din cele 21 de puncte ale lui Union au venit de acasă, acolo unde formația din capitală furnizează meciuri alerte. Fiecare din ultimele patru jocuri oficiale de acasă ale lui Union s-au terminat cu ”GG” și ”Peste 2,5 goluri”.
Mainz (ultimul loc, opt puncte) speră că startul decent sub comanda lu Urs Fischer se va menține. ”Die Nullfunfer” nu au pierdut în cele patru meciuri jucate de la venirea lui Fischer și, în plus, nu au încasat gol în ultimele două dispute, ambele jucate acasă: 2-0, cu Samsunspor, în Conference League, și 0-0 cu St. Pauli, în Bundesliga.
Union nu a pierdut în niciuna din ultimele opt confruntări susținute împotriva lui Mainz. În plus, Mainz a cedat în fiecare din ultimele cinci vizite efectuate în fief-ul berlinezilor.
WERDER-HOFFENHEIM: GAZDELE, FĂRĂ VICTORIE DE CINCI PARTIDE
Hanseaticii riscă să-și complice situația din tabelă, acolo unde ocupă acum locul 10, cu 17 puncte. Werder are cinci jocuri fără victorie (două egaluri și trei înfrângeri) și a încheiat 2025 cu două meciuri fără gol marcat: 0-4, acasă cu Stuttgart și 0-0 la Augsburg. 11 din cele 17 puncte au fost luate până acum de acasă, acesta fiind un motiv de încredere, totuși, pentru trupa lui Horst Steffen.
Hoffenheim a închis anul trecut cu un 4-1, acasă cu Hamburger SV, confirmând toamna bună pe care a parcurs-o. Echipa alb-albastră este pe poziția 5, cu 27 de puncte și a pierdut doar o dată în ultimele șapte ”oficiale”: 0-2 la Dortmund, în 7 decembrie. Totuși, elevii lui Christian Ilzer au adunat doar două puncte în ultimele trei deplasări.
Este interesant că în ultimele șapte ”directe” nu am avut niciun ”X”. Raportul de victorii în aceste șapte jocuri este de 5-2 în favoarea lui Hoffenheim.
LEVERKUSEN-STUTTGART: SCAPĂ ȘVABII DE COMPLEXUL BAYER?
Unul din cele mai atractive dueluri din rundă va fi pe terenul lui Bayer, formație care se ține bine pe loc de Champions League (3, cu 29 de puncte). ”Farmaciștii” pot însă fi egalați de Stuttgart, șvabii fiind pe 6, cu trei puncte mai puțin.
Bayer a încheiat 2025 cu un 3-1 la Leipzig și are al doilea atac din Bundesliga, cu 33 de reușite. 16 puncte au adunat de acasă elevii lui Kasper Hjullmand.
Stuttgart are două eșecuri în ultimele șase partide oficiale, ambele suferite în deplasare. De afară, elevii lui Sebastian Hoeness au adunat zece puncte. Este interesant că Stuttgart are cinci meciuri câștigate după ce la pauză a fost egal. O veste bună pentru Stuttgart este revenirea bosniacului Demirovic, atacantul fiind absent din motive medicale din luna octombrie încoace.
Stuttgart nu a reușit nicio victorie în ultimele 15 meciuri directe, la nivel oficial, susținute contra lui Bayer! 1-0 la Leverkusen, în 2018, a fost ultima victorie reușită în fața ”Aspirinelor”.
MONCHENGLADBACH-AUGSBURG: CINE EVITĂ ALUNECAREA SPRE SUBSOL?
Meci important pentru ambele trupe. Eventuala învinsă ar ajunge aproape de locurile roșii din tabelă. Gazdele sunt pe poziția a 12-a, cu 16 puncte, iar Augsburg este pe ultimul loc care mai permite supraviețuirea directă, 15, cu 14 puncte. Un alt punct comun este forma slabă a ambelor combatante.
Gladbach are două eșecuri la rând și a înregistrat doar o victorie în ultimele șase meciuri competitive. ”Mânjii” au adunat doar șase puncte de pe teren propriu, singurul triumf domestic fiind cel cu rivala FC Koln, 3-1, în 8 noiembrie.
Nici bavarezii nu se pot mândri cu o perioadă prea grozavă. Augsburg nu are decât două victorii în campionat din 4 octombrie încoace, ambele reușite acasă și nu a marcat deloc în ultimele două partide. Atenție: Augsburg are cele mai multe cartonașe galbene din Bundesliga (43).
Augsburg a învins în ultimele trei dispute directe. Gladbach are doar un triumf în ultimele șase jocuri contra lui Augsburg.
BAYERN-WOLFSBURG: „LUPII”, CUMINȚI LA MUNCHEN
Bayern a repetat perfect pentru primul meci din 2026, dispunând cu 5-0 într-un amical de FC Salzburg. Bavarezii sunt pe locul 1 cu 41 de puncte acum, cu cea mai bună ofensivă și cea mai bună apărare din Bundesliga (55-11). Numai două meciuri nu a câștigat ”Rekordmeister” în acest campionat, 2025 fiind închis cu un 4-0 la Heidenheim. Minimum două goluri a marcat Bayern în fiecare meci oficial de acasă din 2025/2026.
Se anunță o misiune grea pentru Wolfsburg. „Lupii” au numai două victorii în ultimele opt confruntări oficiale. Dar, totuși, este e subliniat că formația antrenată de Daniel Bauer (loc 14, 15 puncte) a adunat nu mai puțin de zece puncte din deplasare. Wolfsburg nu a mai cedat ”afară” din 7 noiembrie. Iar în ultimele cinci deplasări, ”Lupii” au marcat cel puțin un gol de fiecare dată.
Bayern are șase victorii la rând contra lui Wolfsburg, ultima izbândă directă a ”Lupilor” datând din 2015, 4-1, acasă. Wolfsburg nu a câștigat niciodată pe terenul lui Bayern!
foto: Getty Images
